DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
April
1 Ursvik
ESIK, Per-Anders Lindgren och Martin Englund ombyte inomhus .doc sträcktider (winsplits)
9
Snutenvägen, Järfälla SAAB, Anders Gustavsson
ombyte utomhus .doc

sträcktider
(winsplits)

15 Enebybergs IP
IBM, Gunilla Wickenberg
ombyte inomhus .doc

.html
sträcktider
(winsplits)
MapandCoach

22 Ekevallen, Rö
SEB, Eddie Bjärrenholt För klasserna Kort och Kort Lätt är kartskalan 1:7500 .doc

.html
sträcktider
(winsplits)

29 Bergshamra IP
IBM, Gunilla Wickenberg OBS! Sprint .doc

 


sträcktider
(winsplits)
MapandCoach

Maj

6 Skavlöten, Täby
ESIK, Mats Lind . .doc

.html

sträcktider

(winsplits)
MapandCoach

13 Kallhällsbadet, Kalhäll
ESIK, Gunnar Blockmar

Det var 51 deltagare och vädret som först var grått och sedan skurade lite kort blev helt underbart sista timmen. Blå himmel och varmare.

Tiderna för några på långa banan kan vara lite underliga eftersom de nya SI-pinnarna tydligen fungerade i Start och Mål stationerna men inte i kontrollerna.

.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

20 Vega Veddesta, Järfälla
IBM, Kjell Lindblom . .doc .xls
27 Bodaäng NV Ove Kjellberg och Bengt-Olof Samuelsson . .doc .xls
Juni
3 Sportfältet Edsberg IBM Kompiskaveln .doc

stafetten

löshästar

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

10 Frihamra
(Öster om Rimbo)
SEB, Eddie Bjärrenholt
.
.pdf sträcktider
(winsplits)

18

Laggatorp, Arlanda
SAAB, Patrik Servin

LÅNG-KM

Klassindelning för ESIK:
H21, H40          10 km
H50                   4,8 km
Damer               3,7 km

.pdf

sträcktider
(winsplits)

sammanställning
kommer senare

Sommaruppehåll
Augusti
5 Sättrabadet, Upplands-Väsby (förslag) VAKANT . . .
12 Översjön OBS! INSTÄLLT . . .
19 Vågsjö (Arninge)
ESIK, Bernth Gustavsson och Olle Hillgren
. .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

26 Hägerstalund/Hansta ESIK, Johan Sköld och Håkan Jonsson
. .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

September
2 Kärsön IBM, Kjell Lindblom

DAG-KM

Klassindelning för ESIK:
H21, H40          6,3 km
H50                  4,9 km
Damer              2,7 km

.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

9 Vallentuna IBM, Bo Nyberg . .html

.html
sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

13 Rönninge Thomas Eriksson
FINNKAMPEN
Klubbmatch mellan LME och LMF
.jpg
16 Vallentuna IP
IBM, Bengt Fahlin . .xls .html
sträcktider
(winsplits)
20 Forssjö
(utanför Katrineholm)
ERIADEN .html .pdf
23 Grimsta/Maltesholmsbadet (förslag) VAKANT . . .
30 Granskog
IBM, Margareta Birath och Bo Sunden . .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

Oktober
7 Ursvik ESIK, Olle Granberg

Natträning

Not: Sannolikt på grund av dåliga batterier fungerade inte några kontroller.

Följande fungerade inte:
Korta: 51
Mellan: 52, 42, 46
Långa: 42, 46, 52

.doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

14 Skavlöten IBM, Uno och Monika Adolfsson Natträning
.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

21 Åkersberga, Hackstastugan

SEB, Erik Anderson

 

Öppna Roslags-mästerskapet

NATT-KM  OBS! FLYTTAT

Klass           Banlängd
------           -------------
H21, H40     5,6 km
H50             3,6 km
D                2,7 km

Anmälan senast fredag 17 oktober klockan 12.00 till This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Ange Namn, Sportidentnummer samt klass.

 

.html sträcktider
(winsplits)
H21, H40 = ÖM8
H50 = ÖM7
28 Kista ESIK, Stefan Gustafsson
.
.doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

.

DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
April
9 Skavlöten ESIK Johan Sköld . .doc

.pdf

sträcktider

16 Gokartbanan,
Ängsjö södra

Järfälla OK (öppen motionsorientering)

OBS - Inget eget arrangemang p g a brist på banläggare.

För detta externa JOK-arrangemang gäller startavgift 40 kr om du anger ESIK (Ericsson) som klubb.

Inga flitpoäng för denna träning.

.pdf

.html

sträcktider

23 Kallhäll ESIK Gunnar Blockmar . .pdf

.html

sträcktider

29

Edsbergs sportfält IBM Gunilla Wickenberg Sprintorientering .html

.html

sträcktider

Maj

6

Stora Skuggan ESIK, Bengt Branzén . .doc

.xls

.xls sträcktider

(strul vid utläsning från kontrollerna 56 och 44, kompletteras senare)

14 Sticklinge, Lidingö SEB, Benny Sandmo
. .doc

.html

sträcktider (winsplits)

21 Törnskogen IBM, Anna E+Gunnar A
. .doc

.html

sträcktider (winsplits)

MapandCoach

28 Vallentuna IBM Jan-Olof Wåhlberg .
.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

Juni
4 Sollentuna IBM Kjell Tancred, Gunnar Siljestrand, Karl-Erik Palm
Kompiskaveln
.doc .xls
11 Sigtuna/Rävsta IBM Kjell Lindblom
(Sigtuna OK)

LÅNG-KM

Banlängder:
H21 och H40 - 9 km,
H50 - 7 km,
D - 5 km

.doc

.xls (resultat)

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

18 Akers Friskola, Åkersberga ESIK Olle Hillgren & Bernth Gustavsson . .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

Sommaruppehåll
Augusti
6 Översjön IBM Pierre Almen . .doc .xls
13 Skarpäng ESIK Lars Frid . .doc .xls
20 Bögs gård
IBM Uno och Monika Adolfsson . .doc .html
27 Brottby SEB Eddie Bjärrenholt . .doc

sträcktider
(winsplits)

30 Sjundeå, Finland Finland FINNKAMPEN
(Klubbmatch mot LMF)

.txt

sträcktider

September
3 Lövstabadet, Viksjö
ESIK (Luffarligan / Bo Rock, Ulf Radler)

DAG-KM

Klass           Banlängd
------           -------------
H21             5,6 km
H40             5,6 km
H50             3,7 km
D                 3,7 km

.doc

.xls

sträcktider
(winsplits)

10 Vallentuna IBM Bo Nyberg . .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

2 löpare med 7-siffriga SI-nummer har inga sträcktider.(1) Kommer senare

17 Morsta, Vallentuna IBM Bengt Fahlin .
.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

24 Brukets skidbacke, Viksjö, Järfälla
IBM Bo Sunden & Margareta Birath . .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

Oktober
1 Ursvik IBM Gunilla Wickenberg
Natträning .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

MapandCoach

8 Blommenbergsskolan, Vinterviken ESIK Bengt Branzén Natträning .doc .xls
15 Hackstastugan, Åkersberga SEB Erik Andersson Natträning .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

23
ons
Judarskogen
(Ängbyplan, Bromma)
SAAB Patrik Servin
Natträning .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

29

Turebergs klubbstuga, Sollentuna ESIK+IBM Kjell Tancred
Lars Roos Turebergs IF

Natt-KM

Klass           Banlängd
------           -------------
H21, H40     5,6 km
H50             3,9 km
D                2,4 km

.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

 

.

DatumPlatsArrangör
KommentarInbjudanResultat
April
3 Edsbergs sportfält ESIK Bengt Branzén Omklädning inomhus .doc

.xls

10 Ensta krog, motionsanläggningen ESIK Stefan Gustafsson Omklädning inomhus .doc

.xls
sträcktider

17 Bruket / Järfälla IBM Uno Adolfsson - .doc

.doc
sträcktider

24 Enebybergs IP ESIK Johan Sköld/Bo Göransson Omklädning inomhus .doc

.pdf

sträcktider

Maj
2 Skarpäng IBM Gunilla Wickenberg - .html

.html

sträcktider

8 Bodaäng IBM Kurt Lindblom - .doc .html
15 Hansta ESIK Ove Kjellberg/B O Samuelsson - .doc

.html

sträcktider

22 Edsbergs sportfält IBM Kompiskaveln .doc

.html

29 Törnskogen norra IBM Anna Eriksson/Gunnar Andersson - .doc

.html

sträcktider

Juni
5 Gullsjön IBM Bengt Sjögren/Peter Ekberg - .doc

.html

sträcktider

12 Karlsuddsbadet, Vaxholm

ESIK

(Waxholms OK,
Krister Gumaelius)

Lång-KM


 

.doc

Se info här

.html

sträcktider (winsplits)

19 Brottby SEB Eddie Bjärrenholt - .doc

.html

sträcktider (html)

sträcktider (winsplits)

Augusti
7 Kallhäll ESIK Gunnar Blockmar - .doc

.html

sträcktider (html)

sträcktider (winsplits)

14 Rydbo, Österåker IBM J-O Wåhlberg - .doc .html
21 Översjön, Järfälla IBM Pierre Almén - .doc .html
28 Lövsättra (på gränsen 
mellan Österåker och
Vallentuna)
ESIK Gustavsson/Hillgren - .doc

.html

sträcktider (winsplits)

September
4 Össeby IP, Brottby/Karby SEB Eddie Bjärrenholt

Dag-KM

Klass          Bana
H21, H40  6,0 km
H50, D     4,1 km

.doc

.html

sträcktider (html)

sträcktider (winsplits)

11 Vallentuna IBM Bo Nyberg - .doc

.html

sträcktider (winsplits)

18 Altorp station, Danderyd IBM Bengt Fahlin - .html .htm
25 Viksjö, Järfälla IBM Margareta Birath/
Mania Larsson
- .doc

.html

sträcktider (winsplits)

Oktober
2 Sandviksskolan/Viksjö ESIK Åke Jonsson Natträning .doc .xls
9 Hackstastugan,Åkersberga SEB Erik Andersson Natträning .doc

.doc

sträcktider (winsplits)

16 Ärvingeskolan, Kista ESIK Ahlqvist Natträning .doc .xls
23 Enebybergs IP
ESIK Olle Granberg Natträning .doc

.html

sträcktider (winsplits)

30

Sätra IP ESIK Bengt Branzén Natträning .doc .xls
November

7

Granskog, Järfälla
SAAB

Natt-KM

Klasser (ESIK):

H21, H40: Lång bana
H50, Damer: Mellanbana

.pdf

Startlista
(.xls)

.html

sträcktider:
- winsplits
- splitsbrowser

ESIK Klubbmästerskap:

H40
Ola Bovallius (guld)
Lars Jansson (silver)

H50
Jan Kihl (guld)
Stefan Gustafsson (silver)
Staffan Törnros (brons)

H21, D - för få deltagare

På torsdagar finns det även möjlighet att delta i motionsorientering arrangerad av externa klubbar, se inbjudan och program.  
Dessa räknas dock ej med i deltagarstatistiken för ESIK. 
OBS! Startavgift utgår enligt inbjudan även för dem som betalar den särskilda sektionsavgiften till ESIK-OL.

 

DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
April
5 UrsvikSEB  .doc

 .html
sträcktider

12  Enebybergs IP fam Ahlqvist, ESIK  .doc .xls
19/20 

Kairobadets parkering,
Upplands-Väsby

 Funktionärer: Mats Lind/Hans Jansson
 Banläggare: Anders Gustavsson, SAAB
  .doc

 .xls (19)

.html (20)
sträcktider

27Brännbolsvägen, Järfälla SAAB  .doc

 .xls 
 .html
 sträcktider

Maj
3 Bodaäng Kurt Lindblom, IBM  .doc .xls
10  Rösjön/Edsberg Lars Frid, ESIK  .doc .xls
17  Vallentuna Jan-Olov Wåhlberg, IBM  .doc.html
sträcktider
RunOway
24  Åkersberga Kone  .doc

.html
sträcktider
RunOway

31

 Ängsjö IBM Kompiskavlen  .doc .html
Juni
 Fågelöudde, Lidingö SEB  .doc

 .html
sträcktider

14  Lovön IBM Lång-KM .pdf

 .html
sträcktider
WinSplits
RunOway 

21 Kallhällsbadet Gunnar Blockmar, ESIK  .doc .pdf
Augusti
9 Översjön, SÖ delen  Johan Sköld, ESIK   .doc .xls
16 Runby, Upplands-Väsby Bengt Sjögren, IBM  .doc Resultat
 Sträcktider
23  Sandudden, Viksjö Pierre Almén, IBM  .doc .html
30 Stava (väster om Åkersberga) Bernth Gustavsson & Olle Hillgren, ESIK

Dag-KM

  .doc

alla
per klubb
sträcktider
WinSplits
RunOway

September
Täby, Skavlöten Bengt Fahlin,IBM  .doc .xls
13 Vallentuna Bo Nyberg & Bengt Ernstsson, IBM  .doc

 Resultat
 Sträcktider
 RunOway

20 Rydbo, Österåker Gunilla Wickenberg, IBM  .doc

 Resultat
 Sträcktider
 RunOway

27 Hägerstalund, Akalla  Bo Sundén, IBM  .doc

Resultat

Sträcktider

RunOway

Oktober
4 Ängsjö Urban Ståhl, ESIK  .doc .xls
11Bromma/Vällingbys klubbstuga Bengt Branzén, ESIK  .doc .xls
(uppdaterat
2011-10-14)
18 Ursvik  Magnus Eriksson, IBM  .html .html
26 Granskog Järfälla OK (SAAB)Natt-KM .pdf

 .html

sträcktider

 WinSplits

 

DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
Mars-April
30 - - Inställt pga snömängden - -
6 - - Inställt pga snömängden - -
13 Skavlöten J-O Wåhlberg IBM - .html .xls
20 Bögs gård Ahlqvist ESIK - .doc .xls
27 Ängsjö Bo Sunden IBM - .jpg .xls
Maj
4 Bodaäng Kurt Lindblom IBM - .doc .xls
11 Kärsön Lars Brosell ESIK Fyrklövern Ericsson/IBM/SE-Banken/Telia .doc .doc
18 Åkersberga Lars-Erik Forsberg KONE - .doc .xls
25 Rosersbergs slott Bengt Branzén, Mats Åberg ESIK - .doc .xls
Juni
1 Norra Järvafältet, Överby Kjell Tancred, Gunnar Siljestrand, Karl-Erik Palm IBM Avd.budkavle .doc .xls
8 Ledinge trafikplats Eddie Bjärrenholt SEB - .pdf .htm (resultatlista)
.htm (sträcktider)
15 Tillfället, Norra Kungsängen Bengt Branzén ESIK/Järfälla OK Lång KM .doc .xls
22 Rösjöbadet, Sollentuna Johan Sköld ESIK - .doc .xls
Augusti
10 Översjön Pierre Almen IBM - .html.xls
17 Sandaskogen, Baldersgården, Upplands-Väsby Anna Eriksson/
Gunnar Andersson IBM
-.doc .xls 
24 Domarudden, Österåker Bernth Gustavsson/
Olle Hillgren ESIK
- .doc .xls
28 Hanvedens IP ESIK/Hellas Finnkampen -

.pdf
(resultatlista)
.html
(sträcktider)

31 Håbo-TibbleIBM/Järfälla KM .html.xls
September
7 Skavlöten Bengt Fahlin IBM .html.xls 
14 Kalhäll Margareta Birath/Karl-Erik Palm IBM - .doc

.html
(resultatlista)
.html
(sträcktider)

18-19 Billingehus - ERIADEN -

.html
(resultatlista)
.html
(sträcktider
winsplits

21 Görvälnbadet, Viksjö Gunnar Blockmar ESIK - .doc.pdf 
28 Kairobadet Olle Granberg ESIK -.doc .xls 
Oktober
5 Edsbergs sportfält Gunilla Wickenberg IBM natt

.doc

.html
Sträcktider
12 Skavlöten Bo Nyberg IBM natt .html.xls 
19 Ängsjö Uno & Monica Adolfsson IBM natt .doc .xls 
27 Ytterby Gård Patrik Servin, SAAB/Stefan Redtzer, Rotebro IS OK 

Natt-KM

.doc

Per bana:
.html
(resultatlista)
.html
(sträcktider)
Per klass:
.html
(resultatlista)
.html
(sträcktider)
.php
(Splitsbrowser)

 

Page 2 of 2
sv Swedish en English

Kalender

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30