Hej alla inblandade i årets Eriad i Katrineholm; styrelse, funktionärer och kontaktpersoner i klubbarna.
Var snäll och skicka vidare denna information till alla era deltagare.

Resultat:
Samtliga resultat finns nu publicerade på Idrottsförbundets hemsida (även videon med Hans Vestberg);
 
Resulttat för Badminton 
 
Bildmatrial;
Jag bifogar även några länkar vi fått med lite bilder från olika arenor;



Webpoll;
Vi kommer inom några dagar att skicka ut en webpoll för att få in synpunkter som kan göra arrangemanget ännu bättre.

Än en gång - ett STORT TACK för denna Eriad.
Lasse

RESULTATLISTA

 

Eriad 2012;   BADMINTON

 

HERRSINGEL:

 

Pool A

Yu Zhou, Sthlm – Simon Fornemyr, Katrineholm                 0-2       15-21, 21-23

Johan Fredriksson, Sthlm – Ulf Svensson, Sthlm                   1-2       21-16, 16-21, 18-21

Yu Zhou, Sthlm – Johan Fredriksson, Sthlm                              2-0       21-18, 21-11

Simon Fornemyr, Katrineholm – Ulf Svensson, Sthlm          1-2       21-13, 13-21, 16-21

Yu Zhou, Sthlm – Ulf Svensson, Sthlm                                  2-0       21-11, 21-13

Simon Fornemyr, Katrineholm – Johan Fredriksson, Sthlm   2-1       21-5, 19-21, 26-24

 

Pool B

Jun Tong, Sthlm – Stanley Rutgersson, Sthlm                       0-2       11-21, 15-21

Sriram Jagadeesan, Sthlm – Kenneth Abrahamsson, Kumla  0-2       9-21, 7-21

Jun Tong, Sthlm – Sriram jagadeesan, Sthlm                         2-1       23-21, 19-21, 21-18

Stanley Rutgersson, Sthlm – Kenneth Abrahamsson, Kumla           0-2       26-28, 8-21

Jun Tong, Sthlm – Kenneth Abrahamsson, Kumla                 0-2       10-21, 10-21

Stanley Rutgersson, Sthlm – Sriram Jagadeesan, Sthlm         2-0       21-14, 21-15

 

Semifinaler

Yu Zhou, Sthlm – Stanley Rutgersson, Sthlm                        2-1       19-21, 21-15, 21-12

Kenneth Abrahamsson, Kumla – Simon Fornemyr, Katrineholm  2-0    21-15, 21-8

 

 

Match 3:e plats

Stanley Rutgersson, Sthlm – Simon Fornemyr, Katrineholm 2-0 (wo)

 

FINAL

Yu Zhou, Sthlm – Kenneth Abrahamsson, Kumla             0-2 (wo)          6-21, ---

 

 

 

OLDBOYSSINGEL:

 

Pool A

Yonghui Jin, Sthlm – Kristoffer Fredriksson, Katrineholm   2-0       22-20, 21-15

Jackie Vu, Katrineholm – Rickard Fallberg, Sthlm                0-2       13-21, 18-21

Jackie Vu, Katrineholm – Yonghui Jin, Sthlm                       0-2       11-21, 11-21

Kristoffer Fredriksson, Katrineholm – Rickard Fallberg, Sthlm 2-0  21-15, 21-17

Rickard Fallberg, Sthlm – Yonghui Jin, Sthlm                       0-2       12-21, 7-21

Jackie Vu, Katrineholm – Kristoffer Fredriksson, Katrineholm  1-2 21-16, 14-21, 11-21

 

 

Match 3:e plats

Rickard Fallberg, Sthlm – Jackie Vu, Katrineholm                2-0 (wo)

 

FINAL

Yonghui Jin, Sthlm – Kristoffer Fredriksson, Katrineholm 2-0       21-11, 21-12

 

 

VETERANSINGEL:

Bengt Norstedt, Sthlm – Lennart Walter, Hudiksvall                        2-0 (wo)

Peter Laurell, Sthlm – Shinya Sakai, Sthlm                            2-0       21-12, 21-16

Peter Laurell, Sthlm – Bengt Norstedt, Sthlm                        2-0 (wo)

Jan Ebenholtz, Sthlm – Shinya Sakai, Sthlm                          1-2       22-20, 21-23, 19-21

Shinya Sakai, Sthlm – Bengt Norstedt, Sthlm                       2-0 (wo)

Peter Laurell, Sthlm – Jan Ebenholtz, Sthlm                          2-1       14-21, 21-6, 21-9

 

 

Match 3:e plats

Jan Ebenholtz, Sthlm – Bengt Norstedt, Sthlm                      2-0 (wo)

 

FINAL

Peter Laurell, Sthlm – Shinya Sakai, Sthlm                         2-0       21-16, 21-10

 

 

 

HERRDUBBEL

 

Pool A

Jagadeesan/Ebenholtz – Zhigang/Malmberg                          0-2       11-21, 14-21

Fredriksson/Fornemyr – Jagadeesan/Ebenholtz                      2-0       21-19, 21-7

Zhigang/Malmberg – Fredriksson/Fornemyr                          2-0       21-16, 21-12

 

Pool B

Zhou/Tong – Fredriksson/Rutgersson                                     2-0       21-9, 21-16

Jin/Svensson – Zhou/Tong                                                      0-2       14-21, 18-21

Fredriksson/Rutgersson – Jin/Svensson                                  1-2       21-18, 14-21, 16-21 

 

Semifinaler

Zhigang/Malmberg – Jin/Svensson                                         2-0       21-15, 21-12

Zhou/Tong – Fredriksson/Fornemyr                                       2-0       21-11, 21-19

 

 

Match 3:e plats

Jin/Svensson – Fredriksson/Fornemyr                                    2-0       21-18, 21-12

 

FINAL

Zhigang/Malmberg – Zhou/Tong                                          2-0 (wo)  21-10, ---

 

 

 

OLDBOYSDUBBEL

 

Pool A

Norstedt/Sakai – Ebenholtz/Eriksson                                     0-2 (wo)

Laurell/Fallberg – Norstedt/Sakai                                           2-0       21-19, 21-17

Ebenholtz/Eriksson – Laurell/Fallberg                                    2-0       21-9, 21-19

 

 

FINAL

Ebenholtz/Eriksson Laurell/Fallberg                                 0-2       17-21, 18-21

 

 

Herrdubbel 9 och 11 Maj
 
Pool 
A. Bengt Norstedt/Shinya Saka 
B. Yonghui Jin/Xiaoling Wang 
C. Uwe Jeltsch/Ulf Svensson 
D. Stanley Rutgersson/Johan Fredriksson
 
A-B 9-21 21-9 21-19
C-D 17-21 21-17 19-21
A-C 16-21  21-12 14-21
B-D 18-21 18-21
A-D 21-19 19-21 15-21
B-C 21-11 21-15
 
1:a  Stanley Rutgersson/Johan Fredriksson
2:a  Bengt Norstedt/Shinya Saka
3:a  Yonghui Jin/Xiaoling Wang
 
 
 


  

Blåbärs cupen

1:a Yonghui Jin

2:a Stanley Rutgersson

3:a Ulf Svensson 

1. Johan Fredriksson 

2.Shiniya Sakai

3. Ulf Svensson

4. Yonghui Jin

5. Stanley Rutgersson  

2-3: 17-21, 16-21 

2-4: 7-21

2-5: 25-23, 22-24, 21-15 

3-4: 12-21, 12-21 

3-5: 12-21, 23-25 

4-5: 21-11, 21-15  

 

Follow us

sv Swedish en English

Kalender

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31