Datum

Plats
Förslag som kan
ändras av banläggare

OBS! Se karta över avlysta områden!

Arrangör
Klubb/Banläggare
KommentarInbjudanResultat
April
2

 Inställt

       
10

 Bodaäng

 SAAB/Anders Gustavsson   .pdf

 sträcktider

winsplits

16

 

       
24  Görvälnsbadet  SAAB/Arne Johansson   .pdf  sträcktider
(preliminär)
Maj
7

  Bögs gård

 IBM/Bengt Fahlin och Mania Larsson    .docx

 .html

sträcktider
winsplits

Livelox

14

 Ursvik IP

 ESIK/Per-Anders Lindgren och Anders Önerud  

.pdf

 .pdf

sträcktider
winsplits

22

 Bogesunds slott, Vaxholm

 SAAB/Henrik Dikvall OBS onsdag .pdf  sträcktider
  winsplits
28  Sandviksskolan, Viksjö  SAAB/Jan H   .pdf

 sträcktider

 winsplits

Juni
4

 Hägerstalund

 ESIK/Johan Sköld  

.doc

 .pdf

 sträcktider

 winsplits

11  Gillingekrossen  ESIK/Bernth Gustavsson och Olle Hillgren   .doc

  .pdf

sträcktider

 winsplits

18  Sandviksskolan, Viksjö  IBM / Järfälla OK

 Sprint-KM

Banor för ESIK:

- H21, H40: Långa
- H50: Mellan
- D: Korta

.doc

  .pdf

sträcktider

winsplits

Livelox

Sommaruppehåll
Augusti
6          
13    SEB/Eddie Bjärrenholt      
20    IBM/Pierre Almén      
27    ESIK  Dag-KM    
September
3

 

 IBM/Bo Sunden och Margareta Birath      
10  Törnskogen (norrifrån)?  ESIK/Per-Anders Lindgren och Anders Önerud      
17

 

 IBM/Bo Nyberg      
24          
Oktober
1

 

   Natt-träning    
8      Natt-träning    
15  Täby/Skavlöten  IBM/Jan-Olof Wåhlberg  Natt-träning    
22    

 Natt-träning

   
29    IBM?  Natt-KM
   

DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
April
3  Inställt        
10  Inställt        
17  Inställt        
24  Liljansskogen  IBM / Anders Ahlqvist   .pdf  sträcktider
 winsplits
Maj
2  Södra Ängsjö  Saab / Stefan Hedenstedt  OBS! Onsdag .pdf  sträcktider winsplits
8  Enebybergs IP  IBM / Bengt Fahlin, Mania Larson   .pdf

 resultat
 sträcktider/winsplits

15  Stora Ursvik  SEB / Eddie Bjärrenholt  

.pdf

 .pdf
 sträcktider/winsplits

22  Skarpäng - Täbybadet  ESIK / Per-Anders Lindgren, Anders Önerud   .pdf

 .pdf
 sträcktider/winsplits

29  Maltesholmsbadet  ESIK / Lasse Brosell   .pdf  .pdf
Juni
5      onsdag = 6 juni    
12  Ursviksskogen (start från Kista)  ESIK / Bernth Gustavsson, Olle Hillgren   .pdf

 .pdf
 sträcktider/winplits

19  Sundbyberg/
 Filmstaden,Golfängarna
 ESIK / Jan Kihl

 Sprint-KM

Banor för ESIK:

- H21, H40: Långa
- H50: Mellan
- D: Korta

.pdf

  .pdf
 sträcktider/winsplits

Sommaruppehåll
Augusti
7  Bodaäng  IBM / Gunnar Siljestrand    .pdf

 resultat
 sträcktider/winsplits

14  Rösjöbadet  ESIK / Per-Anders Lindgren, Anders Önerud   .doc

 .html
sträcktider/winsplits

21  Översjön, Granskog, Järfälla  IBM / Pierre Almen    .doc  .html
28  Törnskogen Vaxmora Sollentuna  IBM / Kjell Lindblom
 JOK / Ulf Radler (banläggare)

 Dag-KM

Banor för ESIK:

- H21, H40: Långa
- H50: Mellan
- D: Korta

 .doc

 

 .pdf

sträcktider/winsplits

Livelox

September
4

 Lövsättra, 500 m norr om
 (Österåker/Vallentuna)

 ESIK / Bernth Gustavsson, Olle Hillgren    .doc

 .pdf

sträcktider/winsplits

Livelox

11  Järfälla, 400 m öster om Görvälns slott  IBM / Margareta Birath, Bo Sunden    .docx

 .pdf

 .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

15 Törnskogen ESIK Finnkampen  

 .pdf

 sträcktider

 winsplits

18  Högdalavägen, Vallentuna  IBM / Bo Nyberg, Bengt Ernstsson   .pdf

 .html

 sträcktider/winsplits

 Livelox

22  Göteborg   Eriaden  

 .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

25  Kairobadet  ESIK / Johan Sköld    .doc

 .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

Oktober
2  Inställt

 

 Natt-träning?    
9  Bögs gård  ESIK / Olle Granberg  Natt-träning  .pdf

  .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

16  Skavlöten  IBM / Jan-Olof Wåhlberg  Natt-träning  .doc

  .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

 

23  Lovisedalsskolan, Vallentuna  SEB / Claes Landqvist  Natt-träning  .doc

 .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

30  Täby Ryttarcenter  ESIK / Stefan Gustafsson  Natt-KM

Banlängder för ESIK:         
H21 och H40: 6,1 9,2 km
             H50: 3,7 5,5 km
        Damer: 1,9 2,9 km

.doc

 .pdf

 sträcktider/winsplits

 Livelox

DatumPlatsArrangörKommentarInbjudanResultat
April
4 Grönsta, Lidingö  IBM/Anders Ahlqvist   .doc

.html

sträcktider
winsplits

11 Övre Kymlinge  ESIK/Per-Anders Lindgren, Anders Önerud  

.docx

.pdf

sträcktider
winsplits

18  -    Dag efter påsk    
25  -        
Maj
2  -        
9  Vallentuna  IBM/Bengt Fahlin, Mania Larson    .doc

 .html
sträcktider
winsplits

16  Kairobadet  ESIK/Håkan Jonsson    .doc 

 .pdf
sträcktider
winsplits

livelox

23          
30 Edsbergs sportfält  IBM/Gunnar Siljestrand  Kompiskaveln

 .docx

 .html (stafett)

 .html (löshästar)

 winsplits
(sträcktider)

Juni
7  Granskog  SAAB/Ulf Magnusson   .doc

winsplits (sträcktider)

13  Ej bestämt  IBM  Sprint-KM
OBS! Inställt
   
20  "Nya" Ursvik  SEB/Erik Andersson, Eddie Bjärrenholt Olle Hillgren står felaktigt som Olle Granberg i resultatlistan.

 .pdf

Parkeringstips

 .pdf

sträcktider

winsplits

Sommaruppehåll
Augusti
8  Rösjöbadet  ESIK/Johan Sköld, Asbjörn Grövlen    .docx

 .pdf

winsplits

15 Granskog  IBM/Pierre Almen    .pdf

 .pdf

sträcktider

22  Masten, Bogesund  ESIK/Bernth Gustavsson, Olle Hillgren    .docx

 .pdf

winsplits

29 Törnskogen/Emmylund  ESIK/Per-Anders Lindgren, Anders Önerud

 Dag-KM
Resultat:
H40: Ulf Hansson
        Asbjörn Grövlen
        Håkan Jonsson
H50: Bernth Gustavsson
        Stefan Gustafsson
        Olle Hillgren
Damer: Els-Marie Tidelius
           Karin Darlöf

 .docx winsplits
September
5 Järvafältet/Kallhäll  IBM/Bo Sundgren, Margareta Birath    .pdf .html
sträcktider
winsplits
12  Kista, Trudelutten plaskdamm  IBM/Gunilla Wickenberg  Sprint KM
Banlängder för ESIK:
H21, H40: Långa 3,2 km
H50: Mellan 2,3 km
Damer: Korta 1,3 km
 .pdf

 .html

winsplits

19 Gävsjö/Bällstaberg, Vallentuna  IBM/Bengt Ernstsson, Bo Nyberg    .pdf

 .html
winsplits

26  Sandviksskolan, Viksjö  ESIK/Gunnar Blockmar    .pdf

 .html

sträcktider

winsplits

Oktober
10  Ängsjö  IBM/Uno och Monika Adolfsson  Natträning  .pdf

.pdf

winsplits

Livelox

17  Skavlöten, Täby  IBM/Jan-Olof Wåhlberg  Natträning  .pdf

.pdf
sträcktider
winsplits
Livelox

24 Törnskogen, Turebergs klubbstuga ESIK/Olle Granberg  Natträning  .pdf

.pdf

winsplits

November
1

Granskog

SAAB/Arne Johansson

Natt-KM

Banlängder för ESIK:
H21 och H40: 6,0 km
             H50: 4,5 km
        Damer: 3,0 km

Resultat:
H40:
1:a Asbjörn Grövlen
2:a Håkan Jonsson
H50:
1:a Stefan Gustafsson
2:a Bernth Gustavsson
3:a Lars-Åke Aspelin

 .pdf  winsplits

 

 

DatumPlats
ArrangörKommentarInbjudanResultat
April
5 Grönsta gärde, Lidingö IBM/Anders Ahlqvist, Bertil Ljungemyr
  .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

12 Skavlöten ESIK/Per-Anders Lindgren, Mats Berglind   .doc

.pdf

sträcktider
(.pdf)

sträcktider
(winsplits)

19 Rösjöbadet, Täbysidan ESIK/Mats Lind   .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

26 Ängsjö Gård ESIK/Anders Önerud   .docx

.pdf

sträcktider
(winsplits)

Maj
3 Törnskogen ESIK/Johan Sköld   .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

10 Kairobadet IBM/Bengt Fahlin, Bengt Sjögren   .html

.html

sträcktider
(winsplits)

17* Edsbergs sportfält ESIK/Håkan Jonsson *Måste vara i ett "Närområde" pga restriktioner 11/5-30/6 .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

24* Ursvik ESIK/Gunnar Blockmar *Måste vara i ett "Närområde" pga restriktioner 11/5-30/6 .pdf

.html

sträcktider
(winsplits)

31* Enebybergs IP IBM/Gunilla Wickenberg, Gerda Woxen *Måste vara i ett "Närområde" pga restriktioner 11/5-30/6 .pdf

.html

sträcktider
(winsplits)

Juni
7* Järvafältet NV IBM/Gunnar Siljestrand och Kjell Tancred

*Dag efter nationaldag.
Kompiskaveln

.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

14* Åkersberga ESIK/Bernth Gustavsson, Olle Hillgren *SPRINT-KM
.doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

22* Säbyholm SAAB/Lars Malm

Ger flitpoäng och Forsbergspoäng för ESIK.

.pdf

.html

sträcktider
.html
winsplits
splitsbrowser

Sommaruppehåll
Augusti
9 Översjön / Järfälla IBM/Pierre Almén   .pdf .xls
(16) (Granskog) (Järfälla OK) (Motionsorientering med avgift)
Denna träning räknas ej med i statistiken för ESIK-OL)
.php  
17 Viksjö båtklubb SAAB/Kenneth Ohlson, Lena Jansson   .pdf

.html

sträcktider
winsplits

splitsgraph

20 Hellasgården ESIK FINNKAMPEN  

.jpg

sträcktider
winsplits

23 Bodaäng i Kallhäll IBM/Uno och Monika Adolfsson   .pdf .doc
30 Akers friskola, Åkersberga IBM / OK Österåker

 DAG-KM

Klasser och banlängder för ESIK:

H21 och H40: 5,7 kmH50: 3,9 km
D: 2,0 km

.doc

eventor

sträcktider
winsplits

September
6 Viksjö båtklubb IBM/Bo Sunden, Margareta Birath

 

.pdf

.html

sträcktider
winsplits

13 Bergshamra IBM/Gunilla Wickenberg Sprint .pdf

.html

sträcktider
winsplits

17 Nyköping Ericssons Idrottsförbund ERIADEN   .pdf
sträcktider
winsplits
20 Täby/Vallentuna IBM/Bo Nyberg   .pdf

.html
sträcktider
winsplits

28
Berghemskolan, Järfälla SAAB/Ulf Radler, Arne Johansson   .pdf sträcktider
winsplits
Oktober
4 Ensta, Täby ESIK/Stefan Gustafsson Natt .doc

.pdf

sträcktider
winsplits

11 Enebybergs IP ESIK/Olle Granberg Natt .doc

.pdf

sträcktider
winsplits
(OBS pga brickstrul syns inte en person i Winsplits men finns med i pdf)

18 Skavlöten IBM/Jan-Olof Wåhlberg Natt .doc

.html

Livelox
(kartbilden laddas inte i Firefox 35, men fungerar bra i IE 11)

25 Domarudden, Åkersberga SEB

NATT-KM

Klasser och banlängder för ESIK:

H21 och H40: 5,0 km
H50: 4,0 km
D: 2,7 km

.pfd

Eventor

ESIK KM-resultat
H40
1:a Jan Kihl
2:a Asbjörn Grövlen3:a Jan Lindh

H50
1:a Johan Sköld
2:a Olle Granberg
3:a Per-Anders
4:a Jonny Sääf

Damer
1:a Karin Darlöf

 

 

 

Datum Plats
ArrangörKommentarInbjudanResultat
April
7
INSTÄLLT ESIK/Vakant . . .
14
Edsbergs sportfält
IBM/Gunilla Wickenberg & Mania Larsson
Sprint-träning .doc

.pdf
sträcktider
(winsplits)

21
Domarudden ESIK/Bernth Gustavsson & Olle Hillgren
. .doc

.pdf
sträcktider
(winsplits)

28 Enebybergs IP ESIK/Håkan Jonsson
. .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

Maj
5
Hägerstalund ESIK/Per-Anders Lindgren
. .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

12 Kairobadet
ESIK/Johan Sköld
.
.doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

19 Görvälnbadets parkering
ESIK/Åke Jonsson
. .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

26 Väsby gård IBM/Kjell Lindblom . .doc

.html

sträcktider
(winsplits)

Juni
2 Ursvik
ESIK/Gunnar Blockmar
.
.pdf

.html

sträcktider
(winsplits)

9 Bögs gård
IMB/Kjell Tancred & Gunnar Siljestrand
Kompiskaveln
.doc

.html

sträcktider
(winsplits)

16

Fäboda

ESIK/Ove Kjellberg & Bengt-Olov Samuelsson
.doc .doc
Sommaruppehåll
Augusti
12 Kungsängen SAAB/Stefan Hedenstedt
.
.pdf

.html

sträcktider
(winsplits)

grafik
(splitsbrowser)

18 Ensta
ESIK/Mats Lind
. .pdf sträcktider
(winsplits)
25 Sandudden, Viksjö IBM/Pierre Almen . .html .xls
September
1 Rösjöbadet ESIK/Centrum OK Oskar Karlin

Dag-KM

Anmälan på plats
För ESIK Gäller följande banlängder:
H21, H40 Långa (6,5 km)
H50 Mellanbanan (4,5 km)
Damer Korta (3,5 km)

.pdf

.pdf

sträcktider
(winsplits)

8 Bodaäng, Kallhäll IBM/Margareta Birath & Bo Sunden . .doc

.html

sträcktider
(.html)

winsplits

15 Vallentuna IBM/Bo Nyberg & Bengt Ernstsson . .docx

.html

sträcktider
(winsplits)

22 Täby, Ensta
IBM/Bengt Fahlin & Bengt Sjögren . .docx

.html

sträcktider
(winsplits)

Map&Coach

29 Husby gård, Kista
IBM/Gunilla Wickenberg

Sprint-KM

Banlängder för ESIK:

H21, H40: Långa (3,7 km)
H50: Mellanbanan (2,7 km)
Damer: Korta (1,8 km)

RESULTAT
=======
H21: Inga startande

H40:
Guld - Håkan Jonsson
Silver - Lars Jansson
Brons - Asbjörn Grövlen

H50:
Guld - Lars Brosell
Silver - Bernth Gustavsson
Brons - Stefan Gustafsson

Damer: För få startande

.html

 

.html

sträcktider
(winsplits)

Oktober
6 Skavlöten IBM/Jan-Olof Wåhlberg Natt .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

13 Viksjö, Sandvik Saab/Arne Johansson Natt
.docx

.html

sträcktider
(.html)

sträcktider
(winsplits)

splitsbrowser

20 Kymlinge ESIK/Olle Granberg
Natt .doc

.pdf

sträcktider
(winsplits)

27 Söra (Åkersberga) SEB Erik Andersson
(IBM)

Natt-KM

OBS Föranmälan senast fredag 23/10 kl 14.00 till Stefan på This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Följande info behövs:

Namn

Klass

Klubb

Anmält sig via Eventor: Ja / Nej

SportIdent-nummer


Följande banlängder gäller för ESIK:

  • H21, H40: 5 km
  • H50: 4 km
  • D: 2,5 km
.doc .
Page 1 of 2
sv Swedish en English

Kalender

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30